Założenia dydaktyczno – wychowawcze na grudzień.

Założenia dydaktyczno – wychowawcze na m-c grudzień

Temat: Jak wyglądał świat przed milionami lat.

• Poznawanie prehistorycznych zwierząt i roślin występujących na Ziemi przed milionami lat.
  • Słuchanie wyjaśnień niezrozumiałych słów.
  • Wzbogacanie wiedzy o dinozaurach.
  • Kultywowanie tradycji obchodzenia święta górników – Barbórki.
  • Stopniowanie przymiotnika duży.

Temat: Idzie zima ze śniegiem

• Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, w bliskim otoczeniu przedszkola.
  • Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie zimą.
  • Poznawanie wybranych zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy (niska temperatura, opady śniegu itp.).
  • Ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku.
  • Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpiecznej zabawy na śniegu.

Temat: W oczekiwaniu na święta

• Kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami Bożego Narodzenia, , przejmowanych od pokoleń.
  • Rozpoznawanie i nazywanie barw podstawowych (czerwona, żółta, niebieska) i wybranych barw pochodnych (zielona, pomarańczowa, fioletowa).
  • Rozwijanie pamięci słuchowej – nauka wierszy fragmentami ze słuchu.

Temat: Projekt Książka .

• Wzbudzanie ciekawości badawczej dziecka.
  • Rozwijanie wiedzy dotyczącej książek.
  • Wdrażanie do dbania o książki, właściwego obchodzenia się z nimi.
  • Zdobywanie wiedzy na temat biblioteki i pracujących w niej osób.
  • Kształtowanie słownictwa biernego i słownictwa czynnego związanego z czytelnictwem.
  • Wykonywanie dekoracji do kącika książki, np. ilustracji do ulubionych książek.
  • Poznawanie budowy książki (okładka, strona redakcyjna, ilustracje).
  • Ustalanie sposobu korzystania z książek.

EDUKACJA MATEMATYCZNA:

•  rozwijanie orientacji przestrzennej poprzez utrwalanie nazw części ciała oraz określanie położenia przedmiotów względem siebie
  • określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; stosowanie określeń: na, pod, w, przed, za, obok..
  • liczenie wyodrębnianych przedmiotów z wymienianiem liczebników głównych, w zakresie dostępnym dziecku; dostrzeganie roli ostatniego liczebnika

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI:

• Realizacja projektu „Bohater tygodnia”
  • Organizacja spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia.
  • Rozmowy  indywidualne na życzenie rodziców lub wynikające z zaistniałych sytuacji wychowawczych.
  • Aktualizacja informacji na tablicy ogłoszeń.
  • Zamieszczanie informacji i fotorelacji na stronie internetowej przedszkola