Sygnały sensoryczne wysyłane przez dziecko.

W przedszkolu czy szkole kontroluje emocje, w domu je wyładowuje.

Co to oznacza?

Bodźce multisensoryczne, jakie docierają do dziecka podczas pobytu w przedszkolu /szkole są dużym wyzwaniem dla układu nerwowego dziecka (zwłaszcza tego, które ma problem z samoregulacją). Dziecko musi przestrzegać reguł w grupie, stosować się do poleceń nauczyciela, współdziałać w grupie rówieśniczej. Po takim – stresującym dla układu nerwowego dniu, dziecko może odczuwać potrzebę wyładowania emocji w bezpiecznym otoczeniu, gdzie jest akceptowane i nie oceniane.

Co robić?

• Uznaj wybuch za sygnał, który świadczy o tym, że ten dzień był dla dziecka niezwykle trudny.
  • Zaproponuj dziecku tzw. kryjówkę sensoryczną, czyli miejsce, gdzie może schować się, odpocząć i rozładować tłumione emocje.
  • Pozwól dziecku na przyjęcie pozycji głową w dół.
  • Zapewnij mu dostęp do huśtawki (może to być również hamak czy worek podwieszany) – wolne, rytmiczne, liniowe bujanie reguluje i uspokaja mózg.
  • Zapewnij dziecku głęboki nacisk na ciało (turlanie, mocne przytulanie, siłowanki, masaż z dociskiem).
  • Przeznacz godzinę po powrocie ze szkoły czy przedszkola na odpoczynek, relaks i odreagowanie, dopiero po godzinie przejdź do wykonywania obowiązków i zadań.